Kategorie
Wnętrza Publiczne

BARISTACJA

funkcja

Kawiarnio-piekarnia

Lokalizacja

Białystok, centrum

rok

2013

ProjeKtant

Piotr Matuszek
Joanna Karwowska
Marek Ejsztet

Zdjęcia

Rafał Kłos

O projekcie

Baristacja jest miejscem założonym przez ludzi z prawdziwą pasją do odkrywania nowych smaków i aromatów. Jest to kawiarnia, w której unosi się zapach świeżo pieczonego pieczywa oraz najwyższej jakości kawy. Zależało nam, aby te doznania kulinarne miały również odpowiednią oprawę w przestrzeni. Postawiliśmy na naturalne drewno, które buduje przytulność miejsca oraz dokłada kolejną naturalną nutę do bukietu zapachowego lokalu.

Deski przechodzą przez cały lokal począwszy od przestrzeni barowej, aż do przeciwległej ściany pomieszczenia kończąc się półkami na produkty lub dekoracje. Wrażenie czystości oraz przestronności uzyskaliśmy dzięki zderzeniu bieli z różnymi fakturami – począwszy od gładkich ścian, poprzez autentyczną cegłę, aż do piekarniczych kafli na barze. Akcentu dodają odnowione krzesła z lat 70-80 obite we wzorzyste tkaniny.

Istotne było również nawiązanie kontaktu osób pracujących w przestrzeni kuchennej z gośćmi. Do tego posłużyła szklana witryna, przez którą można przywitać się z kucharzem, czy też popatrzeć w jaki sposób przygotowuje on nasz posiłek. Witryna ta znalazła się w zacienionej niecce, by zwiększyć intymność tej przestrzeni oraz nie blokować komunikacji we właściwej części lokalu.

Baristacja zmienia swój charakter w ciągu dnia. Położona w samym centrum przesiadkowym Białegostoku, serwuje poranną kawę na wynos osobom spieszącym się do pracy i wita prostym i świeżym designem. W godzinach południowych relaksuje aromatami serwowanych dań oraz stanowi witrynę, w której można z refleksją obserwować strumienie przechodniów – tętno miasta. Wieczorem uspokaja się – drewno otulone ciepłym światłem tworzy przytulną atmosferę, idealną na nieformalne spotkania, czy odpoczynek po dniu pełnym wrażeń.