Kategorie
Wnętrza Prywatne

R-INTERIOR

funkcja

Mieszkanie prywatne

Lokalizacja

Białystok

Powierzchnia

50 m2

rok

2015

ProjeKtant

Piotr Matuszek

O projekcie

Nasze zadanie polegało na stworzeniu wnętrza, które na 50 m2 i w dwóch pokojach pomieści potrzeby trzyosobowej rodziny.

Istotnym aspektem było zapewnienie większej przestrzeni na przechowywanie. Zgodnie z prośbą przyszłych użytkowników zrezygnowaliśmy z otwartych szafek eksponujących ilość zakumulowanych przedmiotów na rzecz zamykanych szaf. Aby zachować czytelność funkcji i nie zaburzać komunikacji – większość zamykanych szaf zorganizowaliśmy wzdłuż jednej ściany mieszkania. Tworzy ona gładką, nie rzucającą się w oczy powierzchnię.

Klientom zależało na zapewnieniu oddzielnego pokoju ich nastoletniej córce, w którym znalazłoby się miejsce do pracy, spania i spotkań z przyjaciółmi. Postanowiliśmy umieścić łóżko w konstrukcji skrzyniowej, którego składane wieko służy jako obszerne siedzisko.

Salon również wymagał walki o niemal każdy centymetr. Musieliśmy zapewnić jedno wygodne miejsce do pracy. Idealnie wpasowało się ono w ciąg szaf oszczędzając miejsce na inne aktywności. Sporą część pomieszczenia zajmuje podest, na którym położone są siedziska sofy. Za oparciem sofy znajdują się większe “poduchy” funkcjonujące jako leżanki w kąciku czytelniczym. Spod podestu wysuwa się skrzynia mieszcząca wygodne, dwuosobowe łóżko. Dzięki temu przestrzeń salonu, która w nocy jest marnowana (strefa stolika kawowego) zostaje sypialnią – ku uciesze użytkowników śpiących do tej pory na rozkładanych sofach.

Schemat funkcjonalny mieszkania
Przechowywanie + miejsce pracy
Ustawienie dzienne
Ustawienie nocne